CAŁKOWITA UTRATA WŁOSÓW NA GŁOWIE

Alopecia totalis to całkowita utrata włosów na skórze głowy (mogą nim być dotknięte nawet brwi i rzęsy), ale reszta ciała pozostaje niezmieniona. Czasami choroba ta jest nazywana także areata totalis. Łysienie całkowite zazwyczaj występuję w dwóch formach. Jedna to stosunkowo nagła i całkowita utrata wszystkich włosów na głowie. Druga jest wolniejsza, powstaje, jako łysienie plackowate, a kończy się całkowitą utratą włosów. W ten sposób czasami (ale nie zawsze) łączy się łysieniem plackowatym.

Większość chorych to dzieci i dorośli w wieku do lat 40, ale choroba może pojawić się u osób w każdym wieku. Przy tym typie łysienia chorzy często mają zdeformowane paznokcie o nierównej kruchej powierzchni. Według statystyk 2% mężczyzn i 1% kobiet w Europie cierpi na jakąś formę łysienia plackowatego. Około 2% z nich ma alopecia totalis lub alopecia universalis. Oznacza to, że jeden na 125 000 mężczyzn i jedna na 250 000 kobiet cierpi na alopecię totalis lub alopecię universalis.

CO JEST PRZYCZYNĄ ŁYSIENIA CAŁKOWITEGO?

Łysienie całkowite jest chorobą immunologiczną, w trakcie której system immunologiczny atakuje i niszczy własne mieszki włosowe, które zostały w określony sposób zmienione i dlatego są przez system immunologiczny identyfikowane jako ciała obce w organizmie. W większości przypadków istnieje szansa ożywienia mieszków włosowych lub przynajmniej częściowej poprawy stanu. Zostały odnotowane przypadki całkowitego wyleczenia.