WYPADANIE WŁOSÓW U MĘŻCZYZN

Według badań ponad 40% mężczyzn w wieku 18-50 lat dotkniętych jest umiarkowanym lub ciężkim typem łysienia, przy czym występowanie i wielkość łysych miejsc rośnie wraz z wiekiem. Włosy są dla człowieka ważne przede wszystkim w komunikacji społecznej. Utrata włosów jest często odczuwana, jako utrata swojej tożsamości, obniżenie atrakcyjności i osłabienie pozycji. Mężczyźni starają się zrekompensować ten brak innymi elementami – wąsami, brodą, wypracowanymi mięśniami itp. Włos wyrasta z cebulki włosowej w fazie aktywnej, która trwa 4 – 7 lat, przy czym w fazie wzrostu znajduje się równocześnie 85% włosów. Wypadanie dziennie 50 – 100 włosów nie musi jeszcze niepokoić. Średnie tempo rośnięcia włosów to około 1,2 cm na miesiąc. Włosy rosną najszybciej w lecie, a najwolniej jesienią i w zimie. Wyraźniejszy spadek tempa rośnięcia włosów występuje dopiero po 70. roku życia. Dla włosów ważny jest męski hormon testosteron, który ma także wpływ na zachowanie mężczyzny, jego seksualność, dążenie do władzy i agresywność. Hormon ten pod wpływem enzymu (5-alfa-reduktazy) zamienia się w wysoko aktywną formę dihydrotestosteronu (DHD), który uszkadza cebulki włosów i skraca aktywną fazę wzrostu włosów na czubku oraz ciemieniu głowy. Wytwarzaniu tego hormonu może sprzyjać też nadmierna produkcja sebum i jego rozprzestrzenianie się na skórze w przypadku sporadycznego lub niewystarczająco częstego mycia włosów. Eunuchowie (wykastrowani mężczyźni), nawet jeśli dziedzicznie byli narażeni na łysienie, nigdy nie byli łysi. Męskie hormony korzystnie wpływają wzrost owłosienia ciała (co dla wielu kobiet jest atrakcyjne), ale z drugiej strony niekorzystnie działają na owłosienie głowy. Pewną pociechą dla niesprawiedliwie łysych może być hipoteza, zgodnie z którą rozwój filogenetyczny zmierza od owłosionego praczłowieka do bezwłosego człowieka przyszłości. Hormony żeńskie – estrogeny – chronią przed wypadaniem włosów, ale ich wpływ jest mniej wyraźny.

Mieszki włosowe u większości mężczyzn zaczynają w określonym momencie życia reagować na podniesiony poziom DTH w organizmie. U niektórych wypadanie włosów może rozpocząć się już w wieku 16 – 23 lat. Tym szczęśliwszym włosy zaczną wypadać w wieku 30 – 35 lat. Część mężczyzn jednak zaczyna tracić włosy dopiero po pięćdziesiątce lub o wiele później. Szybkość wypadania włosów w przypadku łysienia androgenowego zależy przede wszystkim od predyspozycji genetycznych do wypadania włosów oraz od poziomu DHT w mieszkach włosowych.

Jeśli masz w rodzinie kogoś, komu wypadają włosy, to można założyć, że w podobny sposób i z podobna intensywnością, również Ty będziesz tracić włosy. Taki członek rodziny może pochodzić ze strony ojca lub matki. Nie musi to być krewny w linii prostej, może nim być na przykład brat Twojej babki. Ilość DHT wyprodukowanego w organizmie ma wyraźny wpływ na szybkość wypadania włosów. Jeśli ilość DHT przekroczy próg wrażliwości Twoich receptorów androgenowych, włosy zaczną wypadać. Im więcej organizm wyprodukuje DHT, tym szybciej włosy stają się cienkie i wypadają. Mężczyznom włosy zaczynają wypadać najpierw po bokach głowy i tworzą się zakola. Zakola stale się powiększają i dochodzi do przerzedzenia się włosów w obrębie grzywki. Stadium to może być poprzedzone wypadaniem włosów z tyłu głowy na czubku. Z biegiem czasu ogniska wypadania włosów powiększają się. Włosy rosnące po bokach i z tyłu w dolnej części głowy (charakterystyczny kształt podkowy), zazwyczaj przez całe życie mężczyzny są odporne na działanie DHT. Dlatego większość mężczyzn nie traci włosów w tych okolicach.

WYPADANIE WŁOSÓW U KOBIET

Mieszki włosowe kobiet są niezwykle wrażliwe na zmiany poziomu hormonów w organizmie. Wypadanie włosów może być spowodowane nawet niewielką nagłą zmianą poziomu hormonów. Ogromną ingerencją w poziom hormonów w organizmie kobiety są ciąża i poród, po których organizm musi odpocząć, a następnie odzyskać równowagę hormonalną. Wypadanie włosów często także łączy się ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej, może do niego dojść po rozpoczęciu, odstawieniu lub podczas niewłaściwego stosowania antykoncepcji. Zwiększone wypadanie włosów może też być spowodowane klimakterium, kiedy zaczyna wygasać czynność jajników. Podobnie jak u mężczyzn, również w przypadku kobiecego łysienia androgenowego, szybkość wypadania włosów zależy przede wszystkim od predyspozycji genetycznych do wypadania włosów, a także poziomu DHT w mieszkach włosowych. Bliżsi i dalsi krewni są najlepszym obrazem tego, co czeka Cię w związku z wypadaniem włosów. Sposób i intensywność wypadania włosów są w dużym stopniu dziedziczne zarówno ze strony matki, jak i ojca. Jeżeli włosy wypadają na przykład kuzynce Twojej babki, to jest prawdopodobne, że w Twoim przypadku może się to powtórzyć.

Szybkość wypadania włosów zależy od ilości DHT, który wyprodukuje organizm kobiety. Szybsze wypadanie włosów może być spowodowane także niskim poziomem enzymu aromatazy w organizmie. Aromataza to enzym odpowiadający za produkcję kobiecego hormonu płciowego – estradiolu, który również zapobiega produkcji DHT. U kobiet najczęściej dochodzi do całkowitego przerzedzenia się włosów na czubku na ciemieniu głowy. Włosy stopniowo stają się coraz cieńsze i wypadają, aż stopniowo zacznie przez nie prześwitywać skóra. Włosy po bokach i z tyłu głowy nie wypadają oraz zachowują swoją gęstość, grubość i jakość. Drugi typ wypadania włosów rozpoczyna się u kobiet od powstania cienkiego pozbawionego włosów przedziałka na środku głowy. Przedziałek wypadających włosów biegnie od czoła przez środek głowy aż po potylicę. Na początku przedziałek ten jest wąski i trudno go zauważyć. Stopniowo jednak rozszerza się na boki i tworzy na głowie jedno duże pozbawione włosów miejsce. Rzadko u kobiet występuje wypadanie włosów zaczynające się od grzywki, które następnie przechodzi aż na ciemię głowy.