DZIEDZICZNE WYPADANIE WŁOSÓW U MĘŻCZYZN I KOBIET (ŁYSIENIE ANDROGENOWE)
Alopecia androgenetica, tzw. łysienie męskie, jest najczęstszym typem wypadania włosów. Chodzi o specjalny typ wypadania włosów z przewidywaną specyficzną wrażliwością mieszków włosowych na krążące androgeny. W mieszku włosowym są ważne dwa enzymy: aromataza i 5α reduktaza. Testosteron dostaje się do komórki mieszka włosowego, łączy się z androgenami receptora i formuje aktywowany kompleks. Zawartość DNA spada, a przez to także liczba mitoz w komórkach matriksowych mieszków. Stopniowo dochodzi do redukcji folikularnej matriksu i brodawki skórnej, przez co mieszek ciągle się kurczy. Zminiaturyzowany mieszek wytwarza coraz cieńszy włos bez meduli i pigmentu, aż stopniowo zanika. Histologicznie oznaką ewolucji jest obecność wolnych mieszków o średniej wielkości, które znajdują się pomiędzy mieszkami produkującymi włosy terminalny i mieszkami produkującymi nowe delikatne krótkie włosy. Łysienie androgenowe występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet z tą różnica, że u kobiet nigdy nie dochodzi do powstania całkowitej łysiny, tak jak w przypadku mężczyzn.
Każdy mieszek włosowy posiada receptory, które reagują na obecność testosteronu. Dlaczego jednak niektórzy mężczyźni maja gęstą grzywę a niektórzy tylko rzadkie piórka? Powodem tego, że niektórzy mężczyźni mają większą skłonność do wypadania włosów, a inni nie, jest genetycznie uwarunkowana liczba receptorów w strukturze komórkowej mieszka. Przy redukcji testosteronu powstaje dihydrotestosteron (DHT), który w większym stopniu wiąże struktury komórkowe i narusza ich metabolizm energetyczny. Cebulki włosów zostają osłabione, a następnie obumierają, czego efektem jest wypadanie włosów. W walce z wypadaniem włosów wskazane jest stosowanie preparatów zawierających substancje, które powodują ukrwienie mieszków włosowych i przeciwdziałają androgenom. Strzyżenie włosów nie zwiększa ich gęstości, nie ma żadnego wpływu na aktywność mieszków. Rodzimy się z określoną liczbą mieszków włosowych – od 100 do 150 tysięcy – i w trakcie życia nie tworzą się nowe mieszki.
W pojawianiu się choroby wyraźny udział ma dziedziczność. Jeżeli symptomy łysienia androgenowego pojawią się już przed 20. rokiem życia, to rozwój jest bardzo szybki. Jednak również tu istnieją różnice indywidualne. Przy pierwszych objawach występujących u mężczyzn po 30. roku życia przebieg jest umiarkowany, łysina nie rozwinie się całkowicie, zatrzymuje się w obrębie czoła. Przebieg łysienia może pogarszać towarzysząca mu choroba skóry głowy oraz długotrwałe zażywanie leków przeciw różnym chorobom.